שאלות נפוצות

מה קורה עם תיק ההשקעות שלי בזמן הקורונה?

לאור האירועים הכלכליים הגלובליים המושפעים מהתפרצות נגיף הקורונה, אנו רואים חשיבות גבוהה בעדכון המשקיעים שלנו.

תיק ההשקעות של טריא ממשיך לייצר תשואה חיובית גם כשהשווקים סוערים. כיום, 95% מהתיק של טריא מגובה בטוחות, כאשר 85% מהתיק מכיל בטוחות נדל"ן עם ממוצע של כ- 60% LTV ועם שעבוד ראשון ויחיד על הנכס.

אנו מזמינים אתכם לקרוא את הניתוח המלא בלינק.

ראיתי בכתבה שפרסמתם שהתיק בטריא מכיל 95% הלוואות עם בטוחות. מה זה בדיוק אומר הלוואות עם בטוחות? איך זה מגן על ההשקעה שלי?

בטוחה היא נכס שטריא יכולה לממש (למכור) במקרה שהלווה לא עומד בתשלומי ההלוואה. בתוך התיק של טריא ישנן 85% בטוחות נדל"ן בשווי של לפחות 200% מגובה ההלוואה בשיעבוד ראשון ויחיד לטריא, ו-10% בטוחות נוספות שכוללות רכב, פקדונות וכו'. לאחר מימוש הבטוחה, החוב ביחד עם ריבית הפיגורים מועברים ישירות לחשבונות המלווים.

האם ההשקעה בטריא מושפעת מהירידות בבורסה?

אין מתאם בין הבורסה לבין טריא. ההלוואות של טריא הן הלוואות עם ריבית שניתנות לציבור, שמצידו נדרש להחזיר את אותן הלוואות לפי הסכם ההלוואה שנחתם מראש. אם ישנן הלוואות שיהיה קושי להחזירן, טריא תממש את הבטוחות של אותן הלוואות.

מדוע דווקא אצלכם בטוח יותר לעומת שוק ההון?

טריא בנויה על נתינת הלוואות יחסית יציבות ובטוחות, כאלה שלא מושפעות מתנועות בשוק. ההלוואות ניתנות כנגד בטוחות, חלקן בטוחות נדל"ן וחלקן בטוחות אחרות, ואין בעצם השפעה של שוק ההון. שוק ההון הוא שוק שעולה הרבה יותר מ-טריא, למשל ב-2019 התשואה בטריא היתה סביב ה-5%, בשוק ההון סביב ה-19%, וב-2020 כששוק ההון בירידה דרמטית, טריא עדיין נשארת באותו מקום עם אותן הלוואות ואותה ריבית שמשולמת ע"י הלווים. לכן, טריא נחשבת לאפיק השקעה סולידי ויציב יותר משוק ההון.

לאילו סגמנטים טריא חשופה? הלוואות לעסקים, נדל"ן וכו'

משבר הקורונה משפיע על השוק בתחומים שונים. מה שפגיע באופן ראשוני מהמשבר הם אותם ענפים שקשורים אליו באופן ישיר – ענפי התעופה, תיירות, תרבות, פנאי וכו'. החשיפה של טריא לתחומים הללו היא אפסית, ובכלל החשיפה של טריא לענף העסקי היא מאוד נמוכה. לכן, נכון להיום, אין עליה בכשל האשראי בתיק של טריא. כמו כן, טריא בכל רגע ממשיכה לנטר, לבדוק ולבצע הערכת מצב ע"מ לוודא את ביטחון ההשקעות של המשקיעים.

האם כדאי להשקיע בטריא גם בימים אלו?

זה תלוי מאוד את מי שואלים, הדעות בימים אלה נוטות להמון כיוונים, וישנם אף אנשים שיגידו שדווקא עכשיו זה הזמן להיכנס לבורסה.
מהצד שלנו, אנו סבורים כי בימים אלה להיכנס לתיק סולידי שמורכב ברובו ממשכנתאות-נדל"ן, זהו מהלך סולידי שעשוי לתת תשואה חיובית. יחד עם זאת, על כל משקיע לבחון כל מקרה לגופו ולקבל את ההחלטות בהתאם. טריא אינה נותנת ייעוץ השקעות.

מה הסכנה באי החזר של הלוואות?

כמו בכל הלוואה קיים סיכון שהלווה לא יחזיר את ההלוואה.
Tarya נוקטת מתחילת פעילותה מס' פעולות אשר יקטינו את הסיכוי לאי החזר הלוואה.
רובו המכריע של התיק הינו מגובה בבטוחות – לדוגמא בתחום הנדל"ן אנו מלוים כנגד שעבוד ראשון של הנכס לטובת ההלוואה וסכום ההלוואה יהיה בממוצע כ-60% משווי הנכס (לדוגמא נכס ששווה מיליון ש"ח מקסימום ההלוואה יעמוד על 600,000 ש"ח). קרן הגנה – מוודאה מקסימום חשיפה ללווה בודד לא יעלה על 0.5% מסך התיק, ומתבצע חיתום אישי ומורחב של הלווה לפני אישור ההלוואה.

מדוע לא להנזיל את התיק?

בשונה מכל מוצרי שוק ההון אשר חשופים באופן ישיר לתנודות בשווקים ולצערנו כולם לכיוון השלילי, טריא מהווה אלטרנטיבה אמיתית ללא קורלציה לשוק ההון. אנו צופים כי ב-2020 טריא תהיה אחד המקום היחידים שיצליח לתת תשואה חיובית למשקיעים שלו.
גם בחודש זה הריבית שיראו המשקיעים הינה חיובית והפסד האשראי נשאר ללא שוני 0.3%.
תיק ההלוואות בטריא נבנה וטויב במשך תקופה וכיום בעל פיזור רחב עם פיזור לסגמנטים שונים.
במידה ותפדה ותרצה להפקיד שוב תהליך ההשקעה והפיזור יצטרך להתחיל מחדש ומשמעותו תשואה נמוכה יותר בחודשים הראשונים.

האם בגלל המשבר יהיו פחות הלוואות חדשות במערכת ולמשקיעים יהיו פחות אפשרויות להשקעה?

ככל שהמצב במשק לא ישתפר, טריא תאלץ להיות יותר שמרנית במתן הלוואות החדשות. יחד עם זאת, כרגע אנחנו לא רואים הפרה של האיזון בין הכסף המושקע לבין ההלוואות הקיימות. אם אכן נגיע למצב שקיים יותר כסף מאשר הלוואות – התוצאה תהיה ירידה כלשהי בתשואה. הכסף בעצם ימשיך לשבת בחשבון הנאמנות ויהיה זמין למשיכה לכל מי שיחפוץ בכך. כאמור – זהו אינו המצב כרגע.

איך עובד מנגנון הנזילות של טריא?

ב-טריא אנו יודעים שבחיים הכל דינאמי, וזו הסיבה שפיתחנו מנגנון נזילות מדהים המאפשר למשקיעים שלנו למשוך את כספם בהתאם למדיניות הנזילות של החברה.
היופי האמיתי נעוץ בעובדה שאין קנסות, אין עמלות משיכה מוקדמת ואין סנקציות.

איך זה עובד?
במצב עסקים רגיל זה פשוט מאוד, ניתן לבצע משיכה מתוך האזור האישי. ברגע שנקבל את בקשת המשיכה, האלגוריתמים החכמים של טריא יבצעו מימון מחודש להלוואות בהן השקעתם, כלומר משקיעים אחרים יכנסו להלוואות בכדי להנזיל את הכסף שלכם. תהליך זה צפוי לארוך מספר ימי עסקים, תלוי בגובה סכום המשיכה, ובמקרים נדירים כמו תקופות משבר, תהליך ההנזלה עשוי להיות ארוך יותר (כמה שבועות ואף יותר) ובהתאם לזמינות כניסת משקיעים אחרים שמבקשים להשקיע. במקרה קיצון, ההנזלה תהיה עפ"י ההחזרים החודשיים בתיק.

שימו לב כי המשיכה תתבצע בכמה סיבובים עפ"י ההנזלה בפועל. כלומר, ייתכן שתקבלו כמה הפקדות כסף לחשבון הבנק שלכם, וזאת כדי שלא תצטרכו להמתין להנזלת מלוא הסכום שביקשתם.

חשוב לדעת! לא ניתן למשוך כסף מהלוואות שנמצאות בפיגור בהחזרים.

כיצד לבצע בקשת משיכה מהחשבון שלי?

  • התחברו לאזור האישי שלכם
  • בחרו באופציה ״בקשת משיכה״ בתפריט הימני במסך
  • בחרו את החשבון ממנו תרצו לבצע משיכה
  • בחרו את הסכום למשיכה
  • עם קבלת בקשת המשיכה המערכת תממן מחדש את ההלוואות הפעילות ותעביר את הכסף לחשבון הבנק המשויך לחשבון המשקיע שלכם ב-טריא

חשוב לדעת!

  • המערכת תציג את הסכום המקסימלי הפנוי לבקשת משיכה
  • אם קיימת בקשת משיכה פתוחה, לא ניתן לבצע בקשת משיכה נוספת. במידה וברצונכם לשנות את סכום בקשת המשיכה או להוסיף בקשה חדשה, יש לפנות ל- support@tarya.co.il או לפתוח פנייה באמצעות האתר

מה קורה אם המשק יושבת לגמרי – מה קורה איתכם?

טריא תמיד ערוכה ומוכנה לעבודה מרחוק, כולל אנשי התפעול ושירות הלקוחות עם טלפונים שמחוברים למחשב, על גבי מערכת מאובטחת ומבוזרת.

האם המצב הקים יכול לייצר יותר דיפולטס (כשל אשראי) מכיוון שהמשק מושבת ויותר עסקים נכנסים לקשיים?

ככל שהמיתון הולך ומתארך, אנשים מפוטרים ועסקים נסגרים – כשל האשראי עשוי לעלות. יחד עם זאת, החשיפה של טריא להלוואות לעסקים ולענפים ככלל שהם הראשונים להיפגע בימים אלה – היא מאוד נמוכה עד כמעט לא קיימת. לעומת זאת, משכנתאות ונדל"ן הם כנראה יהיו הקו האחרון שייפגע, אם ייפגע, והם מרכיבים אחוז גדול מהתיק של טריא.

האם יש קושי לממש בטוחות במצב שבו אנו נמצאים כיום?

ראשית, כרגע אין צורך לממש בטוחות, כי כשל האשראי לא גדל. אם אכן המשק כולו ייכנס למיתון, מימוש הבטוחות עשוי לארוך יותר זמן ושוויין עלול לרדת. גם במצב כזה, בגלל פער יחסית גדול בין שווי הנכס לגובה ההלוואה – המשקיעים עדיין יקבלו את כספם בחזרה בתוספת ריבית.

האם אתם עובדים כרגיל? אפשר לקחת הלוואות?

המציאות הנוכחית מחייבת אותנו לבצע התאמות מתוך אחריות אישית והמשך פעילות הוגנת כלפי משקיעי החברה.
לאור כך, לא נוכל בשלב זה להגדיל סיכונים באופן גורף לכל בקשות ההלוואה. אנו בוחנים באופן שוטף את המצב, ממשיכים לחזק את הבטוחות הקיימות. התיק של טריא הוא תיק שמרני, אשר נבנה ומנוהל באופן שיוכל להתמודד עם אתגרים כדוגמת האתגר הנוכחי, עמו מתמודד המשק בימים אלו.
על אף שמרנות התיק, טריא בוחנת באופן שוטף על מנת לשפר את הבטוחות ולצמצם את החשיפות.

כיצד עוזרים ללווים ומקטינים סיכון לאי החזר?

אנו ב-Tarya פועלים להקל על הלווים על מנת שיעמדו בהחזר התשלומים כנדרש ומאפשרים פריסה ארוכה יותר של התשלומים,
מעבר לתשלום ריבית בלבד לתקופה קצובה.

מסמכים (טפסים) שימושיים

שאלות נוספות