שאלות נפוצות

מי היא טריא?

טריא קהילה פיננסית היא חלק מקבוצת טריא  החזקות, ומפעילה את פלטפורמת ההשקעות האלטרנטיביות הגדולה בישראל, יחד עם פלטפורמות נוספות שנפתחות בצרפת ומערב אפריקה. בנוסף ייסדה החברה מרכזי פיתוח בישראל, קנדה, בולגריה ואוקראינה. טריא הוקמה בשנת 2014 על ידי צוות מומחי דאטה מהשורה הראשונה, מומחי טכנולוגיה, מודיעין ואנשי רגולציה. בנוסף, הפלטפורמה עצמה של טריא מהווה גם פלטפורמה פיננסית כשירות (®F-PaaS), אשר מציעה לעסקים פתרון מלא, ותיקון חסמים פיננסיים שנותרו ללא מענה בעולם הבנקאות המסורתי.

טריא מעצבת מחדש את עולם הבנקאות בכך שהיא מספקת למשתמשים פתרונות פיננסיים מותאמים אישית בלחיצת כפתור. בעזרת הטכנולוגיה הייחודית של טריא, הרווחים מההלוואות מוחזרים למשקיעים (ולא למוסדות פיננסיים) ופתרונות מימון ניתנים ללווים בזמן אמת, בהתאם לצרכים שלהם ובהתאם ליכולותיהם. התהליך כולו מתבצע בהגינות, בשילוב של יכולת טכנולוגית מתקדמת יחד עם גורם אנושי לשם יצירת עסקאות הוגנות ובסיכון נמוך.

למידע נוסף אודות טריא, לחצו כאן

האם יש קשר ישיר בין המשקיע ללווים?

פרטיותם של שני הצדדים חשובה לנו מאוד ולכן טריא שומרת בקפדנות על האנונימיות של הלווים והמשקיעים בפלטפורמה – כנדרש בחוק. יש לקחת בחשבון כי בשל צרכים תפעוליים, פרטי הזהות האישיים של המשקיעים והלווים נשמרים במערכת לצורך זיהוי וביצוע עסקאות פיננסיות, אך הם כאמור אינם נחשפים.

האם ניתן לפתוח חשבון לילדים או לקרובים?

בהחלט כן! חשבונות משנה, או כפי שאנו מכנים אותם – ZONES, יכולים להיפתח עבור כל צד שלישי, בין אם אלו הילדים שלך או אפילו הנכדים שלכם. זכרו כי ZONES הם למעשה חשבונות משנה המנוהלים תחתיכם כבעלי החשבון הראשי. המשמעות של כך היא שהכסף שייך באופן חוקי לכם כבעלי החשבון ורק אתם יכולים להגיש בקשת משיכה.

כדי לפתוח ZONE לילדים שלכם היכנסו לאזור האישי שלכם.

איך אנחנו שומרים את ההשקעה שלכם בטוחה?

הפלטפורמה של טריא נבנתה במטרה ממוקדת לצמצם את חשיפת המשקיעים שלנו לסיכון. על ידי מיזוג של שלושה אלמנטים חיוניים – טכנולוגיה, רגולציה ומודל עסקי מבוססי קהילות – פלטפורמת ההשקעה האלטרנטיבית (P2P) של טריא היא אחת הפלטפורמות היחידות בעולם המציעה למשקיעים שלנו הלוואות מאובטחות, המגובות בבטוחות.

בנוסף להלוואות עם בטוחות, פיתחנו מנגנונים ייחודיים המפחיתים עוד יותר את החשיפה שלכם לסיכון:

 • חיתום דיגיטלי – בטריא אנו משלבים את הידע של צוות ניהול הסיכונים המנוסה שלנו עם אלגוריתמים מתקדמים לחיתום דיגיטלי. לאחר אישור מודל אשראי, אנו עושים שימוש באינטליגנציה מלאכותית ולמידת מכונה לטובת ייעול ואוטומציה. לאחר מכן, תהליך זה חוזר על עצמו, מותאם לפלח השוק הרלוונטי, ומספק מערכת חיתום ייחודית וחזקה, שהיא אחת משיטות החיתום המתוחכמות, המהירות והאוטומטיות ביותר עד כה.
 • חשבון נאמנות – כל הכסף שמופקד או נמשך מהפלטפורמה נעשה באמצעות חשבון נאמנות ייעודי. חשבון זה נשמר בנפרד מהחשבון התפעולי של טריא והוא מיועד לשימוש בלעדי בתהליך ההלוואה.
 • אלגוריתמים לפיזור הלוואות מהיר – עם קבלת סכום ההשקעה שלכם בחשבון הנאמנות של טריא, הטכנולוגיה החכמה שלנו נכנסת לתמונה. אלגוריתמים ייעודיים מפזרים את ההשקעה שלכם בין מאות הלוואות שונות, על סמך פרופיל ההשקעה שבחרתם. ככל שיותר הלוואות העומדות בקריטריוני ההשקעה שלכם נכנסות למערכת – כך אנו מצמצמים את הסיכון שלכם על ידי פיזור ההשקעה לכמה שיותר הלוואות. שימו לב: הליך זה מתרחש מדי חודש, והשינויים יבואו לידי ביטוי בדוח ההלוואות שלכם תחת מספר ההלוואות בהן השקעתם.
 • SAFE 200 + SAFE 500 – אנו לוקחים את משימת פיזור ההשקעה כל כך ברצינות, עד שיצרנו לצורך כך קרנות הגנה ייחודיות
  • SAFE 200 – שירות חינמי הזמין לכל המשקיעים שלנו. קרן ההגנה 200 SAFE מבטחת באופן אוטומטי כל חשיפה אפשרית על ההלוואות בהן אתם מושקעים, כאשר הלוואה בודדת עולה על 0.5% מתיק ההשקעות שלכם.
  • SAFE 500  – הגנה נוספת בתשלום, אידיאלי למשקיעים אשר מחפשים הגנה עודפת. קרן ההגנה SAFE 500  מבטחת באופן אוטומטי כל חשיפה אפשרית על הלוואה בודדת בה אתם מושקעים, כאשר ההלוואה עולה על 0.2% מתיק ההשקעות שלכם. תשלום העמלה מתבצע רק בעת חשיפה ורק על האחוז אשר נחשף.
  • קראו עוד על קרנות ההגנה שלנו כאן.
 • הלוואות מגובות בבטוחות – תיק ההשקעות של טריא מורכב ממגזרי שוק רבים – החל מנדל"ן, עסקים ועד ענף הרכב. בשל אופי ההלוואות הללו, אנו יכולים להשתמש בנכסים כבטוחה שניתן לממש במקרה של אי תשלום ההלוואה.

מה המילכוד?

אז אולי אתם חושבים: טריא נשמעת טוב מכדי להיות אמיתית ותוהים – מה הקאץ׳? בכנות – אין אחד כזה.
כיום אנו חיים בעידן בו הזמן הוא אחד המשאבים הנדירים ביותר שיש לנו. לרוע המזל, עולם הבנקאות היה איטי בכל הנוגע לחשיבה על דרכים יצירתיות בהן ניתן להשתמש בטכנולוגיה חדשנית כדי להפוך את עולם הפיננסים ל:

 • מהיר יותר
 • אישי יותר
 • שקוף
 • פחות מסוכן
 • עם ערך מקסימלי – עבור המשתמש

בטריא אנו משתמשים בטכנולוגיה חדשנית ובמודלים עסקיים ייחודיים מבוססי קהילות שעושים בדיוק את זה!

אמנם, מה שאתם צריכים לזכור תמיד הוא שמנגנון הנזילות של טריא בנוי על האיזון בין כסף נכנס לכסף יוצא. אם מסיבה כלשהי, כל משקיעי הפלטפורמה מחליטים למשוך את כספם באותו היום זה יכול להשפיע על הנזילות שלך. כלומר ייתכן שאחד מהדברים הבאים יצטרכו לקרות לפני שתוכל למשוך כסף:

 1. להמתין לכסף חדש שיכנס למערכת ויממן מחדש את ההלוואות בהן השקעת
  או
 2. להמתין עד להחזר ההלוואות

 

באיזה אופן המידע האישי שלי נשמר?

בטריא אנחנו שמים דגש משמעותי על שמירת המידע האישי של המשתמשים שלנו באופן פרטי ובטוח. המשימה העיקרית שלנו היא ליצור פלטפורמה שמבוססת על אמון, הגינות ושקיפות.

אנחנו עובדים קשה על מנת לטפח את האמון שלך בנו; עלינו להיות מסוגלים לאבטח את הנכסים החשובים ביותר שלך – הכסף והמידע האישי שלך, ולשם כך אנחנו פועלים מעל ומעבר לכל דרישה רגולטורית מקומית. בטריא אנחנו מיישמים סטנדרטים גבוהים ומחמירים, תוך שימוש בשיטות אלקטרוניות ופיזיות כדי לשמור על המידע בטוח.

 • עמידה בסטנדרטים המקומיים והבינלאומיים המחמירים ביותר:
  • תקן אבטחת מידע 27001 ISO
  • חוק הגנת הפרטיות
  • מפוקח ע"י רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון.
 • כל המידע מאוחסן בשרתים הייעודיים של טריא:
  • מוגן ע"י מערכות סייבר מתקדמות, שפותחו והוטמעו ע"י צוות מומחים של יוצאי יחידת 8200.
  • המערכת מנטרת באופן שוטף ותמידי תקיפות חיצוניות מגורמים שונים.
  • המידע האישי לא משותף או מועבר לאף גורם שלישי, ואנו לא עושים בו שימוש לצורך עידוד לקיחת הלוואות.

מהו P2P?

Peer to Peer (בעברית: עמית לעמית) היא מהפכה דיגיטלית אשר מחברת בין אנשים בצורה מתקדמת. מודל ה – P2P קיים במספר פלחי שוק ובעצם מחבר בצורה ישירה בין ספק השירות והלקוח, בסביבה הנגישה לכולם ושבה כל העמיתים בעלי זכויות שוות. קחו לדוגמא את Gett taxi, Airbnb, Fiverr או במקרה של הלוואות – טריא.

בעולם הפיננסים, מודל ה- P2P מאפשר הלוואות חברתיות, ומחבר בין אנשים המעוניינים להשקיע את כספם בפלטפורמה יציבה ובטוחה, לאנשים הזקוקים לפתרונות פיננסיים מהירים ובהתאמה אישית. הפלטפורמה בעלת הטכנולוגיה החדשנית של טריא , מבטיחה כי העסקאות יבוצעו במהירות, באופן בטוח ובעלות נמוכה מאוד למשתמשים.

מהם תנאי השימוש באתר?

לחצו כאן לצפייה בתנאי השימוש ומדיניות הפרטיות שלנו.
בנוסף, יש ברשותנו גם "היתר עסקא". לצפיה בהיתר לחצו כאן.

שליחת כסף לחברה שאני בקושי מכיר זה מפחיד! איך אדע שטריא קיבלה את הכסף שלי?

לאחר שתעבירו את הכסף לחשבון הנאמנות, אנו נקצה את הסכום המדויק לחשבון המשקיע שלכם בטריא, תהליך זה לוקח עד 3 ימי עסקים לפני שהסכום ישתקף באזור האישי שלך באתר של טריא (זו אחת הסיבות שאנו מבקשים לציין את מספר תעודת הזהות בהעברה – זה הופך את תהליך ההקצאה להרבה יותר מהיר).

ברגע שהתקבל הסכום בחשבון הנאמנות והכספים שויכו לחשבון המשקיע, אנו נשלח אישור באמצעות SMS ודוא״ל המאשר את ההפקדה.

האם לטריא יש אישור לפעול?

כן, בהחלט. טריא מפוקחת ע"י רשות שוק ההון

מהן קרנות ההגנה SAFE 200/ SAFE 500?

על מנת להגן על המשקיעים ולהגביל חשיפה להפסדים טריא פועלת לפזר את ההשקעה בין כמה שיותר הלוואות.
הגנה נוספת על כספי המשקיעים נעשית באמצעות מנגנוני הגנה, במסגרתם טריא לוקחת על עצמה לרכוש חלק מקרן ההלוואה שבפיגור.
איך זה נעשה?

הפעלת מנגנון SAFE 200

על כל חשיפה בהלוואה מסויימת הנמצאת בפיגור מעל 60 יום ומעל ל-50 ש"ח להלוואה, טריא תרכוש את החלק שבפיגור מעל ל-0.5% מסך שווי התיק.
לדוגמא, אם ישנם פיגורים בהלוואה מסוימת וחשיפת המשקיע להלוואה היא בגובה 0.7% מהתיק, טריא תרכוש את החלק מעל ל-0.5% שנחשף, כלומר במקרה זה 0.7-0.5=0.2%
קרן ההגנה SAFE 200 היא למעשה אחריות המוצר של המערכת כלפי המשקיעים שלה.

התשלום בגין הרכישה ישולם כל חודש במשך יתרת תקופת ההלוואה הרלבנטית, כך שיתרת הקרן של המשקיע תופחת לאורך התקופה. במקרים שתקופת יתרת ההלוואה היא פחות משנה, תשלומי קרן ההגנה ישולמו למשך תקופה של שנה.
מובהר שבמקרה של הנזלת התיק, ישולם התשלום האמור רק עד מועד ההנזלה ולא לאחר מכן, ובלבד שמדובר במקרה שהמלווה בחר בהנזלת התיק תוך חישוב של הפחתת ערך.

SAFE 200 ניתן ללא עלות לכלל המשקיעים, והרכישה נעשית באופן אוטומטי.

 

הפעלת מנגנון SAFE 500
SAFE 500 עובדת על אותם העקרונות, אך עם סף של 0.2% מסך התיק להבדיל מ-0.5%, ומוסיפה שכבת הגנה נוספת למשקיעים שמעדיפים עוד יותר להימנע מסיכון. קרן SAFE 500 היא שירות הניתן בתשלום, עבורו נגבית עמלה כפי שמופיעה בטבלה למטה.
העמלה תיגבה רק עבור הלוואות בהן החשיפה גבוהה מ-0.2% מסך שווי התיק, והעמלה נגבית באופן אוטומטי מהרווח החודשי של המשקיע.

טוב לדעת:
במקרה של לווה עם מספר הלוואות פעילות, טריא תפעיל את ההגנה הרלוונטית על שקלול כל ההלוואות בפיגור של אותו לווה.

פירוט העמלות שמשקיע משלם החל מה- 1.1.2021במקרה של הצטרפות ל-SAFE 500:

עד 12 חודשים עד 24 חודשים עד 36 חודשים עד 48 חודשים עד 240 חודשים
 

 דירוג  AA
0% 0% 0% 0.18% 0.18%
 

 דירוג   A
0.27% 0.36% 0.41% 0.50% 0.50%
 

 דירוג  AB
0.59% 0.63% 0.68% 0.72% 0.72%
 

 דירוג  BB
0.72% 0.81% 0.90% 0.99% 0.99%

 

 

מסמכים (טפסים) שימושיים

ביצועי תיק ההלוואות

הנתונים בטבלה משקפים את שיעור האשראי שלא נפרע בכל אחת מרמות הדירוג במודל להערכת סיכויי הפירעון בטריא, על פי הנתונים בשנתיים האחרונות. כל בקשת הלוואה בטריא עוברת תהליך חיתום שמטרתו לזהות את הסיכון הגלום בהלוואה, לדרג אותה ובהתאם לקבוע את אחוז הריבית בהלוואה. הנתונים בטבלה אינם כוללים את ההחזרים שמקבלים מלווים ממנגנון ההגנה בטריא, מימוש בטחונות או כספים המתקבלים כתוצאה מריבית פיגורים שנגבים מלווים שמפגרים בתשלום החזרי ההלוואות, ולכן מבחינת המלווה, שיעורי הפיגור הם למעשה נמוכים מהמצויין בטבלה.
בבואך לבחור את העדפות ההשקעה שלך, שים לב לסיכון המגולם בדירוג. ככל שהדירוג הניתן גבוה יותר (AA) הריבית להלוואה תהיה נמוכה יותר, וזאת משום שהלווה אמין יותר והסיכון לחדלות פרעון נמוך יותר. דירוג נמוך (BB) משמעותו ריבית גבוהה בגלל סיכון גבוה יותר לאי תשלום. כמובן שגם לאחר שבחרת פרופיל סיכון מסויים, ניתן בכל עת לשנות את הפרופיל כך שיתאים לרמת הסיכון שברצונך לבחור.

ניתן לצפות בטבלה כאן  (יש לגלול למטה)

האם אני מחויב בתשלום מס על הרווחים?

על פי החוק, עליכם לשלם מס על כל הרווחים  שההשקעה הניבה. מה שהופך את טריא למיוחדת כל כך הוא שתשלמו רק מס  של 15% במקום 25% משום שהריבית על ההלוואות היא ריבית קבועה. בנוסף ליתרון של שיעור מס מופחת, משקיעי טריא אינם משלמים מס על הריבית שהורווחה ברוטו אלא רק על הריבית נטו. כלומר, תשלום המס מתבצע על הסכום שנותר לאחר ניכוי העמלה. במילים אחרות – אתם משלמים פחות מס.

כמה דברים שכדאי לדעת על המס:

 • ניכוי מס במקור – המס מנוכה מכל ריבית שמתקבלת בחשבון טריא שלכם.
 • אם יש בידכם אישור לפטור של ניכוי מס במקור על הכנסות מריבית, יש לשלוח אותו ל-טריא בדוא״ל לכתובת support@tarya.co.il

מידע נוסף ניתן למצוא בלינקים הבאים:
https://www.misim.gov.il/tmmisuyweb/frmShowLinkedAbs.aspx?num=20150051
https://www.טריא.co.il/images/tax_letter_2017.pdf

שאלות נוספות